Dwie strony tej samej Kalabrii- wina południa

Kalabria ma 800 km wybrzeża. Często różnią się od siebie odcinki oddalone o 20-30 km. Warto przyjrzeć się winnicom po obu stronach buta włoskiego.

Apelacje winiarskie Kalabrii. Fot: Wine Map of Italy

Lamezia Terme
Winnica Statti

Dawna nazwa Kalabrii to Enotria Tellus, czyli Kraina Wina… mówi sama za siebie. Od czasów antycznych uprawiano i wytwarzano ten zacny trunek. Tradycja trwa od dwóch tysięcy lat. Rodzina Statti od 1700 r. mieszka w tym samym miejscu. Posiada 500 ha terenu i uprawia winną latorośl. Różnorodność szczepów jest bardzo duża, więc i pracy co niemiara. Rodzina w historii odegrała ważną rolę w gospodarce regionu. Dziś Alberto i Antonio Statti korzystają ze spuścizny przodków i tradycji, by patrzeć w przód – w przyszłość i nowe technologie.

Piękna winnica z widokiem na góry. Statti. Fot: http://www.statti.com

Ostatnie 15 lat to ciężka praca w winnicy, by krzewy i owoce były najwyższej jakości. Obecnie teren obsadzony to 100 ha. Zajmuje obszar pomiędzy morzem, a górami. Jednak bliżej tych drugich, by chroniły plantację przed wiatrem. Zbiory są mechaniczne. Do uprawy wykorzystuje się w połowie obornik pochodzący z gospodarstwa. By poprawić jakość gron stosuje się zielony zbiór. Odcina się wówczas zielone jeszcze grona, by pozostawić te, które będą jeszcze bardziej aromatyczne i zdobędą najwięcej wartości. Zbiory w winnicy trwają od końca sierpnia do 10 dnia września – odmiany międzynarodowe, by później zebrać rodzime, lokalne szczepy, co trwa nawet do końca października.

Właściciele zajmują się także produkcją oliwy (tradycja od 300 lat), oraz wypasem bydła i owiec. Gaje oliwne to aż 300 ha. Głównie gatunek lokalny – Carolea. Dojrzewa od połowy października. Ma średniej wielkości zbiory i liście lancetowate.

Drzewa oliwne odmiany Carolea z Kalabrii. Fot: Ciampa olio factory

Dodatkowo 300 krów rasy brunatno- alpejskiej dają właścicielom 10 000 litrów mleka dziennie! Każdego dnia rodzi się także 4 nowe cielęta. To właśnie tutaj widać pełną harmonię pomiędzy naturą i człowiekiem. Do tego 10 ha ziemi uprawia się w płodozmianie, by zapewnić pożywienie i pasze. Obornik od krów jest wykorzystany następnie do nawożenia winorośli lub innych warzyw.

Wino Statti

Obecnie 15 różnych butelek wina jest produkowanych pod miastem Lamezia Terme przez tego producenta.

Lamezia Bianco DOC VEGAŃSKIE jest tym, co koniecznie musimy spróbować odwiedzając te okolice. Lokalna apelacja, wino wegańskie będące blendem dwóch szczepów. 50% Greco oraz 50% Mantonico daje bardzo ciekawy efekt. Wino jest młode i świeże. Daje pełnię tego, co można stworzyć w tej części włoskiego buta. Z pewnością jest to efekt delikatnego wyciskania soku z winogron, a następnie fermentacji w kadziach nierdzewnych w kontrolowanej temperaturze 16-18 stopni. Trwa to 4 miesiące, by kolejne dwa miesiące odpoczęło i ułożyło się w butelce. Nasadzenia miały miejsce w 2006 roku, na wysokości 100 m n.p.m. Gleba na której rosły winogrona jest głównie piaszczysta i bogata w sole mineralne.

Kuchnia Kalabrii to m.in. ryby i owoce morza. To wino pasuje idealnie do rybnego risotto, ryby z grilla, oraz dania z białymi sosami i warzywami.

Lamezia DOC Statti z owocami morza… Przecudnie. Fot: http://www.statti.com

Nosside DOC z apelacji Lamezia Terme

To kolejne ciekawe wino ze szczepu Greco Bianco. Cała tajemnica polega na późnym zbiorze winogron. Zbiory mają miejsce dopiero w pierwszych dniach listopada, kiedy koncentracja słodyczy jest na wysokim poziomie. Jasny, złoty kolor, z nutami suszonych moreli, dżemu z cytryn, oraz miodu. Powstaje w niecodzienny sposób. Rozgniecione winogrona chłodzi się w 8 stopniach. Następnie fermentują w stali nierdzewnej razem ze skórkami w temperaturze 15 stopni. Słodkość wina jest dobrze zintegrowana z kwasowością. W efekcie mamy wino świeże i zachęcające do degustacji. Na pewno będzie smakować bardzo dobrze ze świeżymi serami kozimi, creme brulee, suszonymi figami.

Nosside Statti DOC to bardzo ciekawa propozycja z Kalabrii. Fot: http://www.statti.com

Jeśli przyjdzie Wam ochota on odwiedziny tego miejsca to wystarczy pojechać w kierunku Lamezii 15 min od lotniska. Warto zadzwonić i umówić się na degustację.

Statti s.r.l.Contrada Lenti
88046 Lamezia Terme (CZ)

Tel: +39 0968 456138 Tel: +39 0968 453655

Druga strona Kalabrii.

Zobaczmy co dzieje się w apelacji Ciro. Fot: vineyards.com

Ippolito 1845
Jedna z najstarszych winnic w Kalabrii. Obecnie posiada 100 ha i w portfolio 14 etykiet, które sprzedaje na 4 kontynenty. Założona w historycznym centrum Ciro Marina, pomiędzy słonecznymi wzgórzami, a wybrzeżem Jońskim. Zajmuje się uprawą endemicznych szczepów Kalabrii. Są to: Greco Bianco, Gaglioppo, Calabrese, oraz Pecorello.

Colli del Manusco – jedna z parceli winnicy Ippolito z widokiem na Morze Jońskie. Fot: http://www.ippolito1845.it

Ippolito Ciro Colli del Manusco DOC
Pochodzi z parceli Tenuta Manusco, która założona jest na wysokości 200-250 m n.p.m. Pierwsze nasadzenia w 1972, a najnowsze w 2005 r. Znajduje się tam gleba piaszczysta, na wapiennym podłożu. Użyte 100% szczepu Gaglioppo daje gwarancję poczucia się jak antyczny zwycięzca olimpiady. Oni otrzymywali właśnie wino Ciro w nagrodę. Winogrona zostały zostawione na krzakach do połowy października. Następnie długa maceracja na skórkach i 12 m-cy w dębowej beczce. Pozwoliło to podkreślić elegancję i miękkość wina. Ma 13,5% alkoholu. W kieliszku znajdziemy rubinowy kolor, aromaty wiśni, śliwek. Są także przyprawy i wanilia. Taniczne wino. W akompaniamencie warto podać dziczyznę upieczoną, lub duszoną.

Okazała butelka wina Ciro ze słonecznej Kalabrii. Fot: http://www.ippolito1845.it

Ippolito Chrysos Bianco Frizzante
Nazwa wina wzięła się z greki. Była to technika obróbki złota, która nadawała największe piękno i wyrafinowaną szlachetność. Jest ono przejrzyste i jasne, a przede wszystkim świeże. Powstało w 100% ze szczepu Greco Bianco. Druga fermentacja przeprowadzona metodą Charmata i dojrzewane na osadzie. Daje to wino słomkowo- żółte, o intensywnym aromacie bananów, owoców tropikalnych. Dobra kwasowość, oraz długi finisz. Idealnie pasje do ryb i skorupiaków, ale także jako aperitif.

Chrystos od Ippolito 1845 – złote jak biżuteria starożytnych Greków! Fot: http://www.ippolito1845.it

Cantine Vincenzo Ippolito
Via Tirone 118,
88811 Ciró Marina (KR)
Tel: (+39) 0962 31 106

Leave a comment

Website Built with WordPress.com.

Up ↑